W jakim kierunku powinny otwierać się drzwi?

Każda osoba urządzająca swoje mieszkanie musiała dokonać podstawowej decyzji przy wyborze nowych wypełnień drzwiowych, mianowicie – w jaką stronę mają się one otwierać. Odpowiedź wydaje się prosta, jednak warto zastanowić się od czego właściwie zależy wybór? Czasami zła decyzja w tej kwestii może spowodować, że drzwi staną się uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Oto kilka podpowiedzi, czym należy się kierować.

Przepisy budowlane nie określają kierunku, w jakim drzwi naszego mieszkania powinny się otwierać. Jedynie budynki przeznaczone dla powyżej 50 osób na swojej drodze ewakuacyjnej według prawa budowlanego muszą posiadać drzwi otwierane na zewnątrz. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa w przypadku ewakuacji osób z budynku, kiedy tłum ludzi, najczęściej w panice, próbuje się wydostać się na zewnątrz zagrożonego budynku. Drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ucieczkę z pomieszczeń. 

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się drzwiom wejściowym. Niektórzy wychodzą z przekonania, że powinny się one otwierać się od wewnątrz, ponieważ wtedy są bezpieczniejsze (trudniej je wyważyć). Kierunek otwierania skrzydeł drzwiowych w tym przypadku nie ma tu jednak żadnego znaczenia. O tym, jak bardzo drzwi są antywłamaniowe decydują inne czynniki. Wadą frontowych drzwi otwieranych na zewnątrz jest to, że aby wejść do mieszkania, osoba musi wykonać krok w tył. Problem pojawia się także, kiedy wchodzimy do klatki schodowej, na której jest dosyć mało miejsca dla naszych otwieranych drzwi. Z kolei jeśli drzwi są narażone na działanie wiatru przy otwieraniu mogą zostać nam wyrwane z ręki i uderzone o mur, a wtedy ulec uszkodzeniu. Jednocześnie takie drzwi przy działaniu na nie stale silnego podmuchu są bardziej szczelne w porównaniu z tymi, otwieranymi od wewnątrz. Ciekawostką jest to, że według zasad feng-shui lepsze drzwi wejściowe to te otwierane od wewnątrz, ponieważ wtedy do mieszkania wpuszczane jest więcej energii. Każdy musi więc indywidualnie przemyśleć, które rozwiązanie sprawdzi się w przypadku jego mieszkania.

Osoba, która zasłabnie w łazience może zablokować drzwi otwierane do środka. Ze względów bezpieczeństwa modele wykorzystane w łazience powinny być więc otwierane na zewnątrz.

Drzwi otwierane w ten sposób z zasady wstawia się zawsze w małych pomieszczeniach, ponieważ otwierane do wewnątrz zabierają pomieszczeniu zbyt wiele miejsca. Z takich samych powodów zbyt wąski korytarz nie powinien być obciążany drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

Jeżeli myślimy o drzwiach do kuchni czy salonu i wiemy z doświadczenia, że będą cały czas otwarte, zastanówmy się nad zastosowaniem drzwi łamanych lub przesuwnych. Możemy także zdecydować się na zupełną rezygnację z wypełnień drzwiowych. Świetną dekoracją salonu lub kuchni są łuki drzwiowe.

Jak widać z powyższego opisu kierunek, na który otwierają się drzwi posiada kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. Nie tylko ze względu na ogólną wygodę domowników, ale także tak ważne zasady bezpieczeństwa. Istotnym jest, aby dokładnie przemyśleć jaki model zamieścić w konkretnym miejscu i doprecyzować jego użytkowanie tak, aby uniknąć przykrych incydentów oraz zapewnić ciągłość tematyczną w wystroju wnętrza.